پزشکی و سلامت
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : میعادگاه


نظرسنجی
dostane aziz nazareton dar morede site chieh??nazar bedid


ورزش و پوكی استخوان
استخوان بافتی زنده و منحصر به فرد است و می‌تواند در خود تغییر ایجاد كند.
تراكم و ساختار داخلی استخوان با توجه به میزان فعالیت بدنی، استرس‌های وارده از طرف تاندون و عضلات، رژیم غذایی و وضعیت سلامت ما تغییر می‌كند. پوكی استخوان یك بیماری پیش‌رونده اسكلتی است كه در آن تراكم استخوان كاهش می‌یابد، بافت آن رو به نابودی می‌رود و در نتیجه استخوان مستعد شكستگی می‌شود.

پوكی استخوان رابطه بسیار نزدیكی با افزایش سن دارد. جمعیت جهان و همچنین امید به زندگی در حال افزایش است. از سوی دیگر سطح كیفی زندگی و استقلال افراد در بزرگسالی نیز رو به رشد است. در نتیجه پوكی استخوان مشكل مهمی برای جوامع هم از نظر فردی و هم از نظر هزینه‌های وارد بر سرویس سلامت كشور خواهد بود.

پوكی استخوان اغلب بیماری خاموش خوانده می‌شود؛ زیرا كاهش تراكم استخوان هیچ علامت و نشانه‌ای ندارد و تنها زمانی فرد به بیماری خود پی می‌برد كه دچار شكستگی شود.اطلاعات و فرضیه‌های موجود، بیانگراین است كه در حال حاضر پیشگیری بهترین درمان پوكی استخوان است. ورزش دو نقش مهم در پیشگیری از شكستگی‌ها دارد؛ اولا به افزایش تراكم استخوان كمك می‌كند، ثانیا با افزایش قدرت و هماهنگی عضلات باعث بهبود نقش حمایتی آنها می‌شود.ادامه مطلب


نوع مطلب : ارتوپدی، 
برچسب ها :

درمان فشارخون با انگور
می‌توان با خوردن انگور، فشار خون را کاهش داد و به بهبود کار قلب کمک کرد
به گزارش واحدمرکزی خبر، به نقل از خبرگزاری رویترز محققان با آزمایش روی موش‌های آزمایشگاهی دریافتند موش‌هایی که انگور مصرف می‌کنند از بیماری فشار خون در امان   می‌مانند و قلب آنها نیز سالم تر است.

دکتر میشل سیمور و همکارانش در موسسه تحقیقاتی سلامت قلب در دانشگاه میشیگان اعلام کردند به نظر می‌رسد انگور به طور مستقیم بر قلب تاثیر مثبت دارد و در واقع رژیم سرشار از سبزیجات و میوه، در بهبود کارکرد قلبی موثر است.

در مطالعه این محققان، انگور‌های سبز، قرمز و بنفش بررسی و آزمایش شدند.

 ادامه مطلب


نوع مطلب : دانستنیهای پزشکی، 
برچسب ها :

خندیدن فشار خون را كنترل می‌كند
اگر می‌خواهید سالم بمانید و فشار خون بالا نداشته باشید، زیاد بخندید.
خندیدن یكی از روش‌های درمانی است كه معمولا به آن توجهی نمی‌شود. میزان فشارخون بالا در كشورهای صنعتی حدود 10 تا 20 درصد است كه شامل كشور آلمان نیز می‌شود. معمولا هیپرتونی یا فشارخون بالا در بیماران هیچگونه علائمی ندارد و پس از اندازه‌گیری فشار خون مشخص می‌شود. در بعضی از موارد سردرد، سرگیجه و خونریزی از بینی وجود دارد كه توجه بیمار و پزشك را به این بیماری جلب می‌كند.

میزان فشار خون ایده آل حدود 120 به 80 است. وقتی فشار سیستولی بیشتر از 140 میلی لیتر جیوه و فشار خون دیاستولی بیشتر از90 میلی لیتر جیوه باشد، امكان خطر وجود دارد. وضعیت سلامتی بیمار و فاكتورهای مؤثر بر فشار خون را باید درنظر داشت. یكی از این فاكتورها وزن است.

 ادامه مطلب


نوع مطلب : دانستنیهای پزشکی، 
برچسب ها :

پارانویا، بیماری قرن بیست و یكم
دانشمندان ثابت كرده‌اند كه شهرنشینان دو برابر بیشتر از روستانشینان دچار بیماری توهم (پارانویا) هستند.
 بیماری توهم یا پارانویا، در تعریف عام آن، حالتی است كه شخص در آن با اهمیت فوق العاده و خارج از اندازه‌ای كه به سلامت جانی و مالی خود می‌دهد، خود را شكنجه می‌دهد. این‌گونه از افراد مدام در این فكر هستند كه عواملی انسانی، طبیعی یا ماوراء طبیعی خودشان، دارایی و افراد خانواده شان را تهدید می‌كند و همه، در فكر توطئه چینی بر ضد‌آنها هستند.

امیل كریپلین روان‌شناس آلمانی، در تلاش اولیه خود برای دسته بندی بیماری‌های روانی، از اصطلاح پارانویای مطلق برای شرح حالت روانی‌ای استفاده كرد كه توهم، جزء اصلی آن باشد اما این توهم هیچ صدمه و زوال آشكاری به سلامت عقل شخص وارد نكند.همچنین دانیل فریمن، از سازمان ویلكام تروست به این نتیجه رسیده است كه روابط اجتماعی شهرنشینان نسبت به روستا نشینان بسیار متزلزل و ناپایدار است. به‌طور مثال شهروندان انگلیسی نسبت به 50 سال قبل چهار برابر تنهاتر هستند.

 ادامه مطلب


نوع مطلب : معرفی بیماریها، 
برچسب ها :

مصرف زیاد مسکن‌ها ممکن است میگرن را بدتر کند
دانشمندان می‌گویند مصرف بیش از حد قرص‌های مسکن ممکن است میگرن را بدتر کند.
مصرف بیش از حد قرص‌های مسکن بوسیله بیماران مبتلا به میگرن را به دچارشدن به سردردهای بیشتر می‌انجامد که به نوبه خود به داروهای مسکن بیشتر نیاز دارند.

عده‌ای از این بیماران به سرنوشت بدتری دچار می‌شوند که دچار شدن به میگرن مزمن است، که در آنها تعداد بیشتری از روزهای هفته دچار درد هستند تا بدون درد، و پژوهش‌های جدید دال بر این است که برخی از داروهای مسکن از جمله داروهای مخدر خطر ابتلا به این وضعیت را می‌افزایند.

 اشتباه نکنید: درمان میگرن،‌ به طور مناسب، مهم است. پیام اصلی این است که اگر به طور مرتب دچار سردردهای میگرنی می‌شوید، باید از داروهای پیش‌گیری‌کننده میگرن استفاده کنید- تا به دام وابستگی به داروهای مسکن نیفتید.

 ادامه مطلب


نوع مطلب : آخرین اخبار پزشکی، 
برچسب ها :

رابطه استنشاق دود سیگار محیطی با مشکلات باروری در زنان
زنانی که به طور مرتب در معرض دود سیگار محیطی هستند، نسبت به زنانی که در معرض دود سیگار نیستند، مشکل بیشتری در باردار شدن دارند
 به گزارش خبرگزاری رویترز پژوهشگران می‌گویند یافته‌های تازه یک دلیل دیگر برای این است که زنان سیگار را ترک کنند.

بررسی‌های قبلی نشان داده‌اند که زنانی که سیگار می‌‌کشند، در معرض خطر بیشتر عوارض بارداری از جمله خطر مشکلات بهداشتی برای نوزادادن‌شان هستند.

 گرچه برخی از بررسی‌ها نشان داده‌اند که قرارگیری در معرض دود سیگار در حین بارداری باعث افزایش خطر سقط جنین می‌شود، در مورد خطرات دود سیگار محیطی برای باروری زنان اطلاعات چندانی در دست نیست.

 ادامه مطلب


نوع مطلب : دانستنیهای پزشکی، 
برچسب ها :

خشكی چشم در زمستان
 سرما و خشكی هوا در پاییز و زمستان نه تنها موجب خشكی پوست می‌شود، بلكه در برخی افراد مشكل خشكی چشم را پدید می‌آورد.
قرار گرفتن در معرض باد تجهیزات گرم‌كننده در منزل و محل كار، استفاده نكردن از وسایل مرطوب‌كننده هوا و نخوردن آب به مقدار كافی نیز از دیگر عواملی است كه خشكی چشم را تشدید می‌كند.

خشكی چشم، خارش، سوزش و قرمز شدن چشم‌ها را به دنبال دارد و با به كاربردن راهكار‌های ساده می توان از آن جلوگیری كرد. متخصصان توصیه می‌كنند افراد از قرار گرفتن طولانی مدت در باد و هوای سرد خودداری و در محیط‌های دربسته حتما دستگاه بخور را روشن كنند.

مصرف مواد غذایی حاوی امگا 3 از جمله ماهی و نوشیدن آب و مایعات فراوان نیز به جلوگیری از خشك شدن چشم‌ها كمك می‌كند. در صورتی كه از كاربران دائم رایانه هستید نیز پلك زدن را فراموش نكنید.

دود سیگار هم در بروز حساسیت‌های چشمی از جمله خشكی چشم موثر است؛پس تا می توانید از قرار گرفتن در مجاورت دود سیگار پرهیز كنید.

 

نوع مطلب : بیماریها و جراحی های چشم، 
برچسب ها :

شست‌وشوی لنز چشم با آب لوله‌كشی ممنوع!

كارشناسان می‌گویند استفاده ناصحیح از لنز هر روز باعث از دست رفتن بینایی عده زیادی از مردم دنیا می‌شود.

شنیدن این خبر در حالی است كه چند روز پیش دكتر زرین بخش، رئیس مركز تحقیقات لنز و اپتیك ایران هم با اشاره به خطر شست‌وشوی لنزهای چشمی با آب لوله‌كشی به مهر گفت: شست‌و‌شوی لنزهای تماسی چشم (كنتاكت لنز) با آب لوله‌كشی سبب عفونت قرنیه چشم می‌شود و ضروری است استفاده‌كنندگان از این لنزها حتماً از محلول استریل استفاده كنند.

در همین رابطه با این متخصص چشم پزشكی گفت‌وگو كرده‌ایم كه از نظرتان می‌گذرد.

آب لوله‌كشی به چه صورت منجر به عفونت قرنیه می‌شود؟
آب لوله كشی اغلب همراه با آلودگی شهری یا آلودگی لوله است. به‌خصوص اینكه سال گذشته هم بارندگی كم بود و خشكسالی منجر به این شد كه آب چاه هم وارد سیستم لوله‌كشی شود.

 ادامه مطلب


نوع مطلب : بیماریها و جراحی های چشم، 
برچسب ها :

تبلیغات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
بالای صفحه
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic