پزشکی و سلامت
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : میعادگاه


نظرسنجی
dostane aziz nazareton dar morede site chieh??nazar bedid


پزشكان هشدار دادند: پوشیدن دمپایی‌های لاانگشتی و كفش صندل می‌تواند باعث التهاب تاندونها شود.

یك متخصص ارتوپد در آمریكا تاكید كرد: با نزدیك شدن به فصل تابستان تمایل به پوشیدن كفشهای باز و دمپایی لاانگشتی بیشتر می‌شود، اما باید نسبت به استفاده از این دمپایی هشدار داد؛ چرا كه پوشیدن آنها مخصوصا برای مدت طولانی، ‌باعث التهاب تاندونها و مشكلات دیگر می‌شود.

دكتر تزوی بار – دیوید متخصص بیمارستان یورك – پریس بیتاریان در نیویورك تصریح كرد: سازگار شدن پاها با دمپایی لاانگشتی یا صندل فشار زیاد و مشكل سازی به ماهیچه ساق پا وارد می‌كند. چون پاها در این شرایط تلاش می‌كنند كه تعادل فرد را در هنگام راه رفتن با صندل حفظ كنند.

این متخصصان ارتوپد تاكید كرد: بهترین راه حل آن است كه این انتقال از كفش بسته به صندل یا دمپایی به تدریج صورت گیرد تا ماهیچه‌های ساق پا بتوانند خود را با وضعیت جدید سازگار كنند و به این ترتیب میتـوان از بروز درد و یا التهاب تاندونها در ساق پا پیشگیری كرد.

دكتر بار – دیوید افزود: ورزش دادن پا و تمرین كشیدگی پیش از استفاده از این نوع كفش‌ها ضروری است.
نوع مطلب : دانستنیهای پزشکی، 
برچسب ها :
یک روانپزشک، اختلالات خواب را یکی از عوامل بروز افسردگی در افراد دانست و اختلال حافظه، قدرت تمرکز و دقت افراد را از علائم مهم کم خوابی برشمرد.

دکتر مجید صادقی، متخصص اعصاب و روان و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت وگو با ایسنا با اشاره به دسته بندی و تقسیماتی که در خصوص اختلالات خواب صورت گرفته است، اظهار داشت: اختلالات خواب را از لحاظ علت به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می‌کنیم.

وی افزود: در اختلالات خواب اولیه فرد فقط مشکل كم خوابی دارد و به جز آن، مشکل دیگری ندارد اما در اختلالات خواب ثانویه، علائم این بیماری در اثر وجود بیماری دیگری در فرد ایجاد می‌شود، یعنی فرد دچار بیماری دیگری بوده است و به دنبال آن بیماری دچار اختلالات خوابی نیز گشته است.

این عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در توضیح طبقه بندی بر اساس زمان بروز اختلالات خواب گفت: گاهی ممکن است فرد در ابتدای شب خواب راحتی داشته باشد یعنی در ساعات اولیه شب به راحتی به خواب برود اما در نیمه‌های شب از خواب بیدار شود و دیگر نتواند بخوابد.


ادامه مطلب


نوع مطلب : دانستنیهای پزشکی، 
برچسب ها :
روانشناسان تاكید كردند: احساسات مثبت باعث تقویت و بهبود سلامت جسمی می‌شوند و پا به پای خودداری از استعمال دخانیات و اصلاح الگوی زندگی در این زمینه تاثیرگذار هستند.

 یك تحقیق جدید حاكیست؛ نه تنها تغییر و اصلاح شیوه زندگی بلكه احساسات انسانی نیز روی سلامت انسان تاثیر قابل توجهی دارند.

محققان دانشگاه كنزاس در آمریكا طی مطالعات خود دریافته‌اند كه احساسات مثبت برای حفظ و تقویت سلامت جسم و بدن حیاتی هستند و این امر در مورد تمام مردم جهان صادق است.


محققان تاكید كرده‌اند: توجه به این تاثیر بویژه در مورد افرادی كه عمیقا محروم هستند، بسیار حائز اهمیت است.ادامه مطلب


نوع مطلب : عمومی، 
برچسب ها :
هر فردی ممكن است در زندگی روزهای بدبیاری و نحس را هرازگاهی تجربه كرده باشد كه در این شرایط اغلب شخص احساس خوبی از خود ندارد و یا با موضوعات خاصی دست به گریبان است.

‌انجمن روانپزشكی آمریكا در مقاله‌ای منتشر كرد: وقتی این موضوعات خاص و گریبانگیر آنقدر شدت و قدرت پیدا می‌كنند كه تقریبا بر تمام جنبه‌های زندگی شما سایه می‌اندازند، شاید زمان آن فرا رسیده باشد كه به یك روانپزشك مراجعه كرده و از وی كمك بگیرید. این انجمن برای شفاف سازی این مطلب فهرستی از علائمی را ارائه و منتشر كرده كه نشانه‌های ابتدایی بروز بیماری روانی هستند و باید از جانب یك متخصص ارزیابی و بررسی شود. این علائم عبارتند از:ادامه مطلب


نوع مطلب : دانستنیهای پزشکی، 
برچسب ها :
یک محقق و استاد دانشگاه استرس و فشارهای روانی را از عوامل اصلی عدم سلامت جسمی و به ویژه رشد مناسب انسان دانست.

دکتر غلامرضا علیزاده در گفتگو با مهر با اعلام این مطلب افزود : امروزه فشار عصبی و استرس که ناشی از بحرانهای اجتماعی است عامل بسیاری از بیماریهای مهلک مانند سرطانها و بیماریهای دیگری است. البته آلبرت انشتین دانشمند بزرگ هم در این باره گفته ای دارد که لازم است آن را عنوان کنم او گفته بود انسان بر بسیاری از بیماریهای مهلک گذشته فائق شده است اما استرس و فشارهای روانی بیماریهای می سازند که به معضل هزاره تبدیل خواهند شد.

این جامعه شناس با تأکید بر اهمیت داشتن آرامش روحی و روانی گفت : فشارهای عصبی می تواند روی سیستم مغز و فرمانهای مغزی اثر بگذارد و موجب ایجاد نارسایی هایی شود که یکی از شایعترین عوارض آن کم اشتهایی است. بیش از یک ششم بیماریها در جهان نیز ناشی از نبود تغذیه صحیح است.


ادامه مطلب


نوع مطلب : دانستنیهای پزشکی، 
برچسب ها :
یک روانشناس کثرت افراد خانواده را در افزایش افسردگی و اضطراب ، اختلال خواب ، اختلال در کارکرد های اجتماعی ، رفتاری و جسمانی اعضای خانواده موثر دانست.

دکتر فریبا طبری در گفت و گو با خبرنگار سلامت نیوز اظهار داشت : خانواده اولین محیطی است که شخصیت کودک را شکل می دهد لذا ویژگیهای جمعیت شناختی خانواده مانند تعداد افراد خانوار ، سطح تحصیلات والدین ، و وضعیت اشتغال آنان در ایجاد مشکلات رفتاری تاثیر دارند.

وی افزود : تحقیقات متعددی در سطح ملی و جهانی ارتباط معنی داری را بین تعداد افراد خانواده و سلامت روانی آنها ثابت کرده است و توصیه به فرزند کمتر نه صرفا از منظر اقتصادی بلکه با رویکرد روانشناسی نیز تایید می شود.

این روانشناس گفت : بسیاری از دانش آموزانی که دارای افت  تحصیلی یا ناهنجاری های رفتاری در مدرسه و کلاس درس هستند در خانواده های پر جمعیت زندگی می کنند . معمولا فرزندان این خانواده های در نسبت با فرزندان خانواده های کم جمعیت بیشتر در معرض آسیب های روانی قرار دارند.


نوع مطلب : دانستنیهای پزشکی، 
برچسب ها :
تمایل به آرایش زیاد به دلیل احساس نقض در بدن و اعتماد به نفس ضعیف در افراد است.

دکتر نادر راستی در گفت و گو با خبرنگار سلامت نیوز اظهار داشت : هر گونه کنش انسانی و رفتار اجتماعی که از انسان سر می زند به ویژه رفتارهای که نشانه های از افراط و ناهنجاری در آن به چشم می خورد ریشه در ساختارهای روانی – عاطفی افراد دارد .

وی گفت : عدم توجه لازم به کودک و کمبود محبت در وی منجر به سرکوب نیازهای اساسی روانی در وی می شود که پیامد آن در دوران بزرگسالی بروز می کند که متاسفانه برای فرد و جامعه خطرناک است.

این روانپزشک افزود : ضعف اعتماد به نفس درافراد و در برخی از مواقع احساس نقصی که از بدن خود دارند موجب استفاده زیاد از لوازم آرایش  برای جبران آن می شود. البته گرایش زیاد دختران جوان به آرایش های غلیظ دارای دلایل اجتماعی نیز است که به تغییر ارزش های اجتماعی در دهه اخیر برمی گردد.

وی خاطرنشان کرد: سخت گیری بیش از حد خانواده ها در برابر آرایش کردن فرزندانشان نیز می تواند باعث مقاومت آنها شده و گرایش به آرایش غلیظ را در آنها تشدید کند.  نیاز به زیبایی یک نیاز طبیعی است که باید به آن پاسخ منطقی داد وگرنه به شکل بیمارگونه ای خود را نشان می دهد.

نوع مطلب : آرایشی و بهداشتی،پوست و مو،...، 
برچسب ها :
براساس مطالعات انجام شده: ورزش منظم، میزان افسردگی را کاهش می دهد و حتی در برخی موارد از بروز افسردگی پیشگیری می کند و در این میان ورزش‌های هوازی همانند پیاده روی و شنا تاثیر عمده ای در کاهش افسردگی دارند.

تحقیقات پژوهشگران مرکز تحقیقات پزشکی ورزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران نشان می دهد: ورزش کردن حتی ورزش‌های چند دقیقه ای در درازمدت از غمگینی، تنش و خشم افراد کاسته و مقاومت افراد سالم را نسبت به بیماری افزایش دهد.

محققان در این بررسی آورده اند: هنگام ورزش کردن، ماده شیمیایی به نام «آندروفین» در مغز تولید می شود.


ادامه مطلب


نوع مطلب : دانستنیهای پزشکی، 
برچسب ها :
مطالعات نشان می دهد که رنگ قرمز باعث معطوف شدن توجه فرد می شود ورنگ آبی باعث بروز خلاقیت و فکر بدیع است.

به گزارش گروه ترجمه سلامت نیوز،با توجه به این یافته می توان گفت که رنگها فراتر از زیبایی می توانند موثر باشند. این یافته طی مطالعه ای به شرح زیر ثابت شده است. محققان اشیایی از دو رنگ قرمز و آبی در نظر گرفته  - مثل کلمات حفظی قرمز و آبی روی مانیتور کامپیوتر، اسباب بازی های فکری قرمز و آبی و...- و از دانش آموزان خواستند که با آنها کار کنند.
 در هر مورد دانش آموزان روی اشیاء قرمز متمرکز شده و در هنگام کار با اشیاء آبی رنگ خلاقیت بیشتری را نشان دادند. برای مثال زمانی که کامپیوتر سرور قرمز بودبیشتر کلمات را به خاطر سپرده و در تست حافظه موفق تر عمل کردند.

 در واقع می توان گفت که رنگ قرمز سیگنالی برای توجه بیشتر و احتیاط می باشد و شاید به همین خاطر است که در علامت توقف به کار می رود. با توجه به این یافته می توان گفت رنگ های مختلف مناسب با فعالیت های مختلف می باشد. اگر چیزی نیازمند توجه بیشتر فرد است – برا ی مثال توجه به برچسب های احتیاط- بهتر است با رنگ قرمز نوشته شود یا علامت گذاری شود. در حالیکه اگر خلاقیت و ایده های نو – مثلا طراحی یا ایجاد فکر نو در جلسات طوفان مغزها – مد نظر باشد بهتر است از رنگ آبی استفاده شود.
نوع مطلب : تازه های پزشکی، 
برچسب ها :
دانشمندان معتقدند، نوشتن خاطرات روزانه و سرودن شعر تاثیر مثبتی بر كنترل احساسات و غلبه بر ترس، غم و اضطراب دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نوشته روزنامه روسی ایزوستیا ، پرفسور متیو لیبرمان از دانشگاه كالیفرنیا معتقد است ، روی كاغذ آوردن خاطرات روزانه یا تجربیات شخصی فعالیت بخشی از مغز را كه مسئول كنترل احساسات است بیشتر می كند.

دانشمندان آمریكایی با بررسی فعالیت مغز 30 نفری كه از آنها خواسته شده بود خاطرات غم انگیز خود را روی كاغذ بیاورند، متوجه شدند كیفیت نوشتن خاطرات یا اشعار سروده شده هیچ اهمیتی ندارد و آنچه مهم است تاثیر آنها بر آرام كردن انسان است


ادامه مطلب


نوع مطلب : دانستنیهای پزشکی، 
برچسب ها :


( کل صفحات : 4 )    1   2   3   4   


تبلیغات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
بالای صفحه
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو